Proč SE VYDAT DO GRUZIE?

Tato země s rozlohou o něco málo menší než má Česká republika se nachází na samotném pomezí Evropy a Asie. Téměř ve všech naučných knihách, mapách nebo průvodcích se dočteme, že geograficky spadá Gruzie do Asie. Ovšem jak jsme se naživo přesvědčili, realita je úplně jiná a žádný z Gruzínců nemá sebemenší pochyby o kontinentální příslušnosti jejich vlasti. 

1. hory a pohoří 

Velký a Malý kavkaz

Vzhledem k tomu, že celá země je více či méně hornatá, se dá bezesporu tvrdit, že se jedná o ráj všech milovníků vysokohorské turistiky. Na své si rovněž přijdou i začátečníci, neboť Kavkaz nabízí i jednodenní či dvoudenní treky, které svou náročností odpovídají kdejaké horské stezce v České republice. 

Jedním z nejsilnějších zážitků, který vás na takové túře může potkat, je pohled na úchvatné horské scénérie ve kterých se zasněžené vrcholky hor doplňují se zelenými pastvinami a lesy. Setkání s medvědem by v člověku samozřejmě také zanechalo velmi silný zážitek. Nemějte ale strach! Pravděpodobnost onoho setkání je velmi nízká, neboť medvědů je v Gruzii pouze kolem 400 a většinou žijí v odlehlých částech, kam lidská noha po dlouhé roky nevkročila. 

2. Doprava
autem, Maršrutkou, taxíkem nebo vlAKEM

Každý cestovatel si dozajisté chce ze své cesty odnést co nejvíce vzpomínek, a proto se vydává vstříc všelijakým aktivitám a místům, které by je v něm zanechali. Málokoho by ovšem napadlo, že pouze přemísťování se po Gruzii je hodno celovečerního vyprávění. Pro přiblížení si uveďme pár příkladů...

Při řízení se vám snadno může stát, že příjemná asflatová silnice se rázem z ničeho nic změní na kamenitou nebo hlinitou cestu, na které vám bude dělat problém neproděravět olejovou nádrž ve všem zapůjčeném Priusu. Své si zažijí rovněž brzdy, neboť kdykoliv se může kolemjdoucí kráva nebo toulavý rozhodnout, že se jim jejich dosavadní trajektorie už nelíbí a silnici přejít. 

Pokud namísto přepravy pomocí auta z půjčovny dáte přednost veřejné dopravě je taktéž se na co těšit. Silniční pruhy a dopravní značení je pro Gružínce velká neznámá, proto se nedivte, pokud vás taxikář poveze po městě rychostí dosahující téměř 100 km/h. Můžete se mu pokusit naznačit, zda-li nechce zpomalit, ale náš tip - neobstojíte. Budete rádi, pokud se společně rukama a nohama domluvíte naceně a na místě, kam chcete odvézt. Pokud bude pak řidič akční a výdělky z taxikaření mu nebudou dostatečné, může se poměrně snadno stát, že za jízdy vytáhne mapu nebo brožuru a bude se vám snažit prodat výlet do míst, o kterých jste ani nevěděli, že existují. Obdobným zážitkem je cesta maršrutkou - minibusem z dob sovětských. Rychlostní zákony ani při přepravě většího množství cestujících neplatí a spoléhat se na jejich jízdí řád bez jakéhokoliv záložního plánu rovněž není moudrým rozhodnutím. Ne vždy se totoiž stane, že opravdu přijedou.

3. Ceny
O více než třetinu levněji

Zdály se vám informace v části věnované dopravě absurdní? Kupte letenku a vyražte se o tom sami přesvědčit! Do Gruzie létá maďarská nízkonákladová aerolinka Wizzair, takže letenky vychází poměrně levně.

Vždy když se my, jakožto Češi, vydáme do kterékoliv ze západních zemí, naše peněženka pláče. Ovšem to samé se nedá říci o Gruzii. Jedná se o skvělou destinace pro studenty nebo cestovatele s omezeným rozpočtem. Jako všude ve světě i v Gruzii se nachází "turistické pasti", ve kterých z vás vyždímou i poslední vindru, ale stačí použít jen trochu zdravého rozumu a alespoň částečně se pokusit chovat jako místní a obdobným místům se lehce vyvarujete.

Jak již podnadpis naznačoval, ceny jsou v průměru o více než třetinu nižší než v České republice. Asi nejpatrnější rozdíly lze pozorovat ve veřejné dopravě. Za maršrutku, která vás odveze přes půl země nezapltíte v přepočtu více než 80 Kč, za hodinovou jízdu taxíkem kolem 240 Kč. Ani nákup potravin v obchodě nebo jídlo v restauraci vás nepřivede na mizinu, ovšem zde rozdíly v cenách nejsou již tak patrné. 

4. Batumi
Las Vegas Černého moře

Všechna gruzínská města mají co nabídnout a jsou vždy v jistém směru speciální. Jedno z nich ale vyčnívá nad všemi ostatními - Batumi. Na jedné straně města východní břeh Černého moře, na té druhé západní úpatí Malého Kavkazu. Jasnou dominantou celého města jsou moderní výškové budovy ve kterých se nachází hotely, kasína ale i byty. Je tedy celkem možné, že si na AirBNB najdete ubytování v apartmánu nacházejícím se v 30. patře s úžasným výhledem na moře a to jen za pár stovek. 

5. Historie
Od skalních měst až po sovětské paneláky

Dějiny Grzuie se táhnou až do 4. století př. n. l. kdy zde vznikl starodávný gruzínský stát Kartli. Ostatně, pokud by vás zajímaly detaily týkající se historie Gruzie, můžete se o ní dočist na Wikipedii nebo v zeměpisné encyklopedii. My se vám spíše pokusíme přiblížit historii Grzuie tak jak ji uvidíte, když do země přiletíte.

Skutečností, kterou nelze přehlédnout, je, že Gruzie je zemí bývalého Sovětského svazu. To se velmi výrazně promítá do místní architektury a  vzhledu celé země. Města plná panelových domů, dětská hřiště vyrobena z nabarvených červeno-žlutých kovových tyčí nebo veřejná doprava. Ruština je rovněž stále všudy přítomná a bez její znalosti se většinou s místními nedomluvíte. 

 

Neméně nápadné jsou historické kostely, kláštery a katedrály. Ty lze nalézt opravdu téměř na každém rohu, neboť více jak 80 % Gruzínců se hlásí k pravoslavnému křesťanství. Velká spousta z nich pochází z období zlaté éry gruzínských dějin, tedy 11. - 13. století. 

Co potřebuji vědět pro vyplnění dotazníku?

Klíčové jsou pouze informace KAM chcete jet a přesné DATUM.

Co když přesné datum nevím?

Ideální je počkat až do doby, kdy jej znát budete. Přesné datum je pro plán velice důležité - ne všude je otevřeno každý den v týdnu. Ideální je jej stanovit zakoupením letenek.

Je vyplnění dotazníku závazné?

Ne, vyplnění dotazníku je nezávazné. Můžete jej nejprve vyplnit jen na zkoušku. S tvorbou plánu začneme až v momentě připsání platby. Čím víc si dáte na vyplnění záležet, tím lepší plán Vám můžeme vytvořit.

Za jak dlouho dostanu itinerář?

Zašleme vám na email, jež jste uvedli do dotazníku, a to do 4 pracovních dní.

Odjíždím za dva dny, stihnu dostat plán?

Plán posíláme standardně do 4 pracovních dní. V případě, že odjíždíte dříve, obraťte se na info@tranted.com, zda by bylo možné jej vytvořit přednostně.

Co když se mi výsledný plán nebude líbit?

Odpověď na otázku

Mám jinou otázku, kam se mohu obrátit?

Napište nám na info@tranted.com, případně na Facebook (Tranted) nebo Instagram (tranted).