Proč se vydat do jordánska?

Blabla obecně 
Pozn. nápad " zajíc v pytli jménem vratná záloha"

1. KOUZELNÍ MÍSTNÍ

„Ona miluje moře, proto jí sem beru. Když slyší moře, tak zpívá.“ Chodíte své andulky venčit také na pláž?

Blízký východ je pohostiností proslulý a návštěva Jordánska to jen potvrzuje. Těžko říct, čím to je, možná tou nadmírou slunečných dnů, ale všichni mají neusále dobrou náladu a navzájem si pomáhají. Vám, jakožto bohatým turistům ze západu, budou věnovat ještě o to větší péči. V čajovně nám několikrát zdarma přinesli horkou čokoládu, mátový čaj s tunou cukru nebo krabičku joránských sladkosti. Přece tam nestrávíme jenom tři hodiny, že jo.

I v Ammánu, hlavním městě Jordánska, jsem měla tak nějak pocit, že každý každého zná. A tak, zavoní-li vám káva s kardamomem, kterou všíchni okolo deváté na ulcii pomalu posrkávají, stačí se zeptat. Některý z posrkávačů vás rád dovede do nejblížší temné uličky, kde se se nachází okénko připomínající jakoukoli kavárnu, ve které jste kdy byli asi jen tím, že se tam prodává káva. Místní  si rádi mezi sebou dohodí kšeft - vždyť jim to ten druhý přece někdy vrátí. Tenhle postup se dá aplikovat, sháníte-li v podstatě cokoli. 

2. SKALNÍ MĚSTA

Ach ta petra

Troufnu si tvrdit, že neexistuje návšetvník Jordánska, který by nebyl v Petře. Jeden ze sedmi nových divů světa denně navštíví davy turistů, a tak se vyplatí vyrazit už na otevíračku a být kilometr, či dva před první vlnou. Po hlavní trase směrem tam (dokud je v rámci možností prázdá), zpátky po vedlejší. Petru si můžete užít  nejen ve dne, ale i v noci. Každé pondělí, středu a čtvrtek se koná "Petra by night". Jde vlastně o show u nejznámějšího monumentu - Pokladnice /The Treasury, ke kterému vás dovede asi kilometr dlouhá cesta lemovaná svíčkami. Bohužel nikam dál, než za Pokladncii se nedostanete, ale ta atmosféra celého místa vám to vynahradí. Za návštěvu stojí také Malá Petra, což je taková její míň honosná sestřička. Má však tu výhodu, že tam místo turistů potkáte spousty mazlivých oslíků. 

3. MRTVÉ MOŘE

Vysychající, léčivé a hlavně slané

 

Máte jen dvě možnosti jak se dostat k Mrtvému moři - navšítivt Izrael nebo Jordánsko. Když už v jedné z těchto zemí jste, byla by škoda se tam nejít na chvilku smočit. Kdyby pro nic jiného, tak alespoň pro tu ikonickou fotku s čtení novin ve vodě. 

Za předpokladu, že netoužíte na pár desítek minut oslepnout a pořádně si pobrečet, doručuju se nepotápět jako náš kamarád se slovy "To přece nemůžte být tak slaný, ne". 

 

4. WADI RUM

poušť z jiné planety

Wadi Rum je stějně tak jako Petra místo, které prostě musíte navštívit, pokud zavítáte do Jordánska. Krajinu připomínající Mars si můžete prohlédnout buď ze hřbetu velblouda nebo korby jeepu. Možností je také zůstat na večeři a přenocovat v některém z beduínských kempů, ať už ve větším, luxusním nebo menším a více autentickým. 

5. LEVNÉ LETENKY

i z PRAHY

Příležitost dělá cestovatele a poslední roky není problém najít levné letenky do Jordásnka. Pokud jste v termínu flexibilní nebo máte trochu štěstí, vejdou se do tisícovky. Kdo ví, jak dlouho ceny vydží takhle nízko, a tak není důvod proč nejet právě teď. 🙂